Portal stworzony przez kobiety dla kobiet i o kobietach w biznesie. Piszemy o tym, co innowacyjne w dziedzinach, które nam towarzyszą w codziennym życiu.

Kosmiczne śmieci – jednym z aktywnych wyzwań w prawie XXI wieku

Space Security: Space Debris Removal Under the International Regime to temat jednego z referatów I Otwartej Konferencji Naukowej Doktorantów Uczelni Łazarskiego „Prawo wobec wyzwań XXI wieku”, która odbyła się 1 marca w Warszawie. Referat wygłosiła Julia Hetlof, adwokat i doktorant prawa Uczelni Łazarskiego. 

W swojej prezentacji mecenas Hetlof z jednej strony nakreśliła historię przemysłu kosmicznego, w szczególności dynamicznie rozwijającego się sektora satelitarnego, a z drugiej strony dotknęła narastającego problemu tzw. „śmieci kosmicznych”, czyli obiektów wytworzonych przez człowieka pozostających na orbicie okołoziemskiej, które nie wykonują już zaplanowanych dla nich zadań. Na śmieci kosmiczne składają się głównie zużyte człony rakiet wielostopniowych, nieczynne satelity, czy fragmenty powstałe w wyniku kolizji lub eksplozji satelitów lub rakiet.

Mecenas Julia Hetlof

Mecenas Hetlof wyjaśniła w jaki sposób gwałtowny przyrost śmieci kosmicznych doprowadził do obecnego zagrożenia nie tylko dla sektora usług satelitarnych, ale generalnie dla naszych systemów komunikacyjnych i wszystkich innych zastosowań sektora komicznego. 

Według mecenas Hetlof jedynym sposobem na oczyszczenie środowiska kosmicznego jest aktywne usuwanie śmieci (tzw. “active debris removal” czy “ADR”) na przykład poprzez ich przechwycenie (z pomocą sieci, chwytaka czy harpuna) i kontrolowaną deorbitację. Obecnie wiele inicjatyw nowego sektora kosmicznego „New Space” bada możliwości rozwinięcia usług komercyjnych w zakresie naprawy i serwisowania satelitów już znajdujących się na orbicie (tzw. „on-orbit servicing”). Takie projekty, poza wyzwaniami technologicznymi, są dodatkowo skomplikowane przez drażliwe aspekty polityczne związane z ich potencjalnym podwójnym zastosowaniem („dual use”) czyli możliwościami zastosowania systemów ADR jako broni (“space weapon”). 

Temat aktywnego oczyszczenia orbity stanowi wiele wyzwań, nie tylko technologicznych, ale również prawnych, finansowych i geopolitycznych, np. w zakresie bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej (“space security”).

Rozmowa z mec. Julią Hetlof na tematy związane z przestrzenią kosmiczną już wkrótce na stronie www.innovationwomen.pl 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.