Portal stworzony przez kobiety dla kobiet i o kobietach w biznesie. Piszemy o tym, co innowacyjne w dziedzinach, które nam towarzyszą w codziennym życiu.

Znamy laureatki konkursu “Innowacja jest Kobietą”

Dr hab. Aneta Ptaszyńska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej  zwyciężczynią  9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”. Wyróżnienie specjalne otrzymała dr Maria Kurańska z Politechniki Krakowskiej.

Tegoroczna zwyciężczyni zaprezentowała metodę na leczenie infekcji grzybiczej oraz wspomaganie układu odpornościowego pszczół przez wzbogacenie diety zimowej owadów przez bakterie z rodzaju Lactobacillus.

W tej edycji konkursu specjalnym wyróżnieniem został nagrodzony wynalazek przedstawiony przez dr Marię Kurańską z Politechniki Krakowskiej. Przedmiotem innowacji jest lekka i odporna na pleśnie pianka poliuretanowa, która powstaje przy użyciu odpadu komunalnego, jakim jest zużyty olej. Autorka wynalazku wykazała, że taki olej zamiast zatykać komunalne instalacje kanalizacyjne, może być użytkowany przemysłowo jako materiał ocieplający.

W konkursie mogły wziąć udział badaczki i wynalazczynie, które były autorkami lub współautorkami innowacyjnego rozwiązania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiązania.

Konkurs stanowi jedną z form promowania przez Fundację Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki osiągnięć kobiet w sektorze naukowo-badawczym. Nagrodą w konkursie jest promocja zwycięskiego wynalazku podczas Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA 2018 w Norymberdze.

O konkursie “Innowacja jest Kobietą” pisaliśmy tutaj: Innowacja jest kobietą – IX edycja konkursu

źródło: Fundacja Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.